IN MEMORIAM: Rudi Šelih (1929–2024)

IN MEMORIAM: Rudi Šelih (1929–2024)

Z žalostjo sporočamo, da je umrl Rudi Šelih (1929–2024), ustanovitelj naše odvetniške pisarne in pomembna osebnost slovenskega prava. Njegova smrt je velika izguba tako za slovensko pravno stroko kot za številne ljudi, ki so ga poznali kot zanesljivega svetovalca, borca za pravico in zgled delovne etike.

 

Rudi se je rodil kot tretji izmed enajstih otrok kmečke družine na Dobrovi pri Slovenskih Konjicah in se že pri šestnajstih letih pridružil partizanskemu odporu proti okupatorju. Njegovo željo opravljati odvetniški poklic je še spodbudilo nepravično povojno preganjanje in prestajanje kazni. Po mnogih letih je Vrhovno sodišče razveljavilo sodbo, na podlagi katere je bil obsojen, kazenski postopek zoper njega je bil ustavljen in Rudi je od države prejel odškodnino, ki jo je v celoti daroval v dobrodelne namene.

 

Zdi se skoraj nemogoče, da je ob takšni prtljagi lahko leta 1961 skupaj z dvema kolegoma ustanovil samostojno odvetniško pisarno. Tudi njemu samemu se je ta cilj zdel neuresničljiv, pa ga je vendarle dosegel, zahvaljujoč svojemu trdemu delu, iznajdljivosti in trmi. Na poti do njega je med drugim ob študiju delal kot skladiščnik v tovarni Unior v Zrečah, pravno kariero pa je začel kot pomočnik vodje pravne službe Rudnika Velenje.

 

Vse od ustanovitve pisarne se je njegova poklicna pot strmo vzpenjala. Z izjemnim strokovnim znanjem in neomajno zavezanostjo pravičnosti, neodvisnosti in samostojnosti odvetniškega poklica je hitro pridobil zaupanje svojih strank in kolegov. Sčasoma je postal eden najbolj iskanih in spoštovanih odvetnikov v državi in tudi v mednarodnem gospodarskem okolju. Zastopal je slovenska in jugoslovanska podjetja v tujini ter svetoval mednarodnim gospodarskim družbam v Sloveniji. Zaradi izjemne inteligence, poglobljenega poznavanja domačega in mednarodnega prava ter znanja tujih jezikov je kmalu postal vodilni strokovnjak za mednarodno gospodarsko pravo. Specializiral se je predvsem na področju mednarodnih gospodarskih pogodb, arbitražnih sporov z mednarodnim elementom ter prava intelektualne lastnine. S svojo natančnostjo, sposobnostjo analize in strateškim pristopom je uspešno zastopal tako domače kot tuje stranke. Njegova odvetniška pisarna je postala eden izmed vodilnih naslovov na slovenskem pravnem trgu, vendar je bil kljub profesionalnemu uspehu vedno zelo skromen in predan delu. Znal je združiti visoke standarde odvetniške prakse z osebno pozornostjo do svojih strank, kar je bila ena od njegovih najmočnejših vrlin.

 

Rudi Šelih je bil večkratni predsednik Odvetniške zbornice Slovenije, član predsedstva Zveze jugoslovanskih zbornic in večkratni podpredsednik Mednarodne unije odvetnikov. Pri tem je odločilno prispeval k mednarodnemu povezovanju slovenskega odvetništva in pripravi slovenskega pravosodja na demokratične in gospodarske spremembe. Njegova načelnost in vizija sta bistveno prispevali k ohranjanju neodvisnosti odvetništva v času socializma. Za svoje delo v odvetništvu je prejel Majaronovo plaketo ter številne nagrade drugih odvetniških zbornic. Devet let je kot svetovljan izjemno uspešno deloval tudi kot častni generalni konzul Kraljevine Danske, za kar ga je kraljica Margareta II. nagradila z imenovanjem v viteza danske zastave.

 

Poleg odvetniškega dela je Rudi Šelih tudi pomembno prispeval k razvoju slovenskega pravnega sistema in izobraževanju mladih pravnikov. Sam je naštel preko 30 vidnih slovenskih odvetnikov, ki so se kalili v njegovi pisarni kot odvetniški pripravniki in kandidati. Na pot samostojnega odvetništva jih je pospremil opremljene z znanjem, pravilno naravnanim etičnim kompasom, integriteto in praviloma tudi nekaj strankami, s pomočjo katerih so lahko začeli graditi svoje odvetniške pisarne.

 

Ena od številnih lastnosti, pri kateri je bil Rudi daleč pred svojim časom, je bilo njegovo zavzemanje za enakopravnost žensk v odvetniškem poklicu. Verjetno tudi zaradi svojega neizmernega občudovanja strokovnih dosežkov svoje žene, dr. Alenke Šelih, je Rudi posvečal posebno pozornost ženskam v odvetništvu. Poleg hčerke Nine in vnukinje Špele je omogočil strokovni razvoj veliko mladim odvetnicam, ki jih je vedno štel za popolnoma enakovredne članice svoje pisarne. Predvsem zaradi njega se je naša pisarna razvila v gospodarsko-pravno ekipo z velikim deležem žensk med partnerji.

 

Za sodelavce v pisarni Odvetniki Šelih & partnerji je Rudi vse do konca svojega 52-letnega dela v odvetništvu ostal Šef, ki nam je bil vzor in na katerega smo se lahko še v visoki starosti obrnili s svojimi poklicnimi izzivi, pa tudi z zasebnimi težavami. Njegovi nasveti so bili strokovni, praktični, človeško topli in vedno podkrepljeni s kakšno anekdoto iz njegove bogate prakse.

 

V svoji knjigi Bil sem odvetnik Rudi citira nekrolog, ki ga je za revijo Pravnik napisal o dr. Ferdinandu Majaronu – Nandetu. V njem je za zaključek zapisal: Tudi za njega velja verz, ki mu ga je ob smrti njegovega očeta v tolažbo zapisala soproga: Grenka solza, temna žalost, to počasi bo zaspalo, toda, kar je ustvaril, za vedno bo ostalo. Tudi za Rudijem bodo ostale trajne in nepozabne vrednote njegovega plemenitega dela in življenja. Njegov preplet strokovnosti, predanosti in pravičnosti bo še dolgo ostal zgled mnogim generacijam pravnikov.

 

Kolegi iz pisarne Odvetniki Šelih & partnerji s spoštovanjem obeležujemo življenje in delo našega ustanovitelja ter žalujemo ob tej veliki izgubi. Njegov vpliv in zapuščina bosta ostala del našega poslanstva, trudili se bomo nadaljevati njegovo vizijo in zavezanost odličnosti v odvetništvu.

Arhiv